عایق های پلی استایرن یا یونولیت

polystyren

عایق های پلی استایرن یا یونولیت

عایق های پلی استایرن یا یونولیت یکی از بهترین عایق های حرارتی و رطوبتی بوده که بسیار مناسب برای عایق کاری کف و دیواره ساختمان ها می باشد. این محصول در ضخامت های مختلف تولید می شود و دارای کاربرد های متنوعی در داخل و خارج از ساختمان است. عایق های پلی استایرن در دو دسته بندی منبسط شده و اکسترود شده در بازار موجود است.

کاربرد های پلی استایرن: هر نوع عایق دارای کاربرد های متنوعی می باشد. پلی استایرن یکی از بهترین گزینه ها برای عایق کاری حرارتی و صوتی در ساختمان های مسکونی و اداری استفاده می شود. از دیگر کاربرد های این محصول می توان به موارد زیر اشاره نمود: عایق حرارتی مورد استفاده در سقف های شیب دار و مسطح (مسکونی، صنعتی و کشاورزی) انجام قالب گیری و عایق کاری شکل های پیچیده مانند زانویی دیوار های دوجداره استفاده در نمای خارجی ساختمان ها سردخانه ها و کف و سقف ساختمان ها

مزایای استفاده از پلی استایرن : هر نوع عایق تولید شده و موجود در بازار دارای مزایای خاصی می باشند و به همین دلیل مورد استفاده قرار خواهند گرفت. عایق های پلی استایرن غیر قابل نفوذ در برابر رطوبت و بخار آب می باشند و جذب آب بسیار کمی دارند. وزن این محصول کم است و نسبت استحکام به وزن بالایی را دارا می باشد، پلی استایرن پایدار است و از آن می توان برای قالب گیری های متنوعی نیز استفاده نمود. این محصول بسیار مقرون به صرفه از لحاظ اقتصادی می باشد، غیر سمی است و صد درصد قابلیت بازیافت را دارا می باشد.

عایق پلی استایرن تولید شده به روش منبسط شده (EPS) : تولید این محصول در پنج مرحله انجام می شود.

قبل از انبساط : در این مرحله دانه های پلی استایرن به صورت جداگانه حرارت داده می شوند و هر کدام از آن ها بدون هر گونه اتصال به هم منبسط می شوند.

عملیات تهویه : پس از انجام بخار دهی، درون این دانه ها، بخار آب و گاز پنتان می باشد که در اثر برخورد با هوای آزاد، هوا درون این دانه ها به جای آب و پنتان قرار خواهد گرفت.

قالب گیری: در این مرحله دانه های منبسط شده پلی استایرن که از هوا پر شده اند درون قالب مورد نظر ریخته می شوند. این قالب ها بر اساس نیاز و شکل های نهایی تولید شده اند و بیشتر به شکل زانویی و مکعب مستطیل می باشند. پس از قرار گیری درون قالب ها، دوباره بخار آب به آن ها وارد می شود و به خاطر فشار بالا در این قالب، دانه ها با هم جوش می خورند و پیوند همگنی را به وجود می آورند.

شکل دهی : این محصول بعد از خارج شدن از قالب ها، به صورت های دلخواه با استفاده از سیم داغ، شکل داده می شود.

عملیات نهایی : پس از انجام تمامی مراحل بالا می توان با استفاده از روکش های مورد نیاز، پلی استایرن را به یک لایه ضد UV، ضد آتش و ضد بخار مجهز نمود. این محصول به صورت طبیعی دارای رنگی سفید است و برای تغییر رنگ می توان از رنگ دانه های مختلفی استفاده نمود.

تولید عایق های پلی استایرن اکسترود شده: (XPD)  در تولید پلی استایرن اکسترود شده، از دانه های ذوب شده و با استفاده از قالب های اکسترود با فشار بالا تزریق می شوند. در حین این فرآیند، از گاز های منبسط کننده استفاده می شود و به درون مواد مذاب تزریق می شود. پس از خروج از قالب، محصولی همگن و منبسط به دست می آید. یکی از رایج ترین گاز های منبسط کننده ، CO2 می باشد.

آموزش ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *